+2 امتیاز

سوال

آیا ویروس کرونا covid 19 روی حیوانات خانگی مثل سگ گربه یا مرغ و خروس حتی تاثیر داره؟
ممکنه از طریق حیواناتی که بیرون میرن ویروسو بگیریم
اگه کسی درمورد این موضوع اطلاعی داره جواب بده

بهتره حیواناتی رو که بیرون میرنو میان رو محدود کنیم یا نزاریم بیرون برن یا برعکس حیوانات وحشی مثل پرنده هارو نزاریم نزدیک منزل های محل سکونتمون بشن
در علوم / درسی توسط

لطفا وارد شده یا عضو شوید تا بتوانید سوال بپرسید

5 پاسخ

0 امتیاز
بهترین پاسخ

پاسخ

بله ممکنه سگ ها و حیوانات هم کرونا بگیرن اخیرا یه ازمایش تو هنگ کنگ روی سگی انجام گرفته پایین توضیحات کاملش رو میزارم
مطالعه کنید:


به گفته مقامات هنگ‌کنگ روز جمعه، نتیجه آزمایش ویروس کرونای یک سگ در این شهر که صاحبش به این ویروس مبتلا بود، «مثبت ضعیف» بوده است.

در بیانیه سخنگوی سازمان کشاورزی، ماهیگیری و حفاظت (ای‌اف‌سی‌دی) آمده است که این سگ را سازمان بهداشت در روز ۲۶ فوریه به آن‌ها فرستاده است.

سازمان ای‌اف‌سی‌دی نمونه‌‌های برگرفته از دهان، بینی و مقعد این سگ را مورد آزمایش ویروس قرار داد که نتیجه آن مثبت بود اما  علایم بیماری را نداشت.

در بیانیه سخنگوی ای‌اف‌سی‌دی آمده است: «سازمان ای‌اف‌سی‌دی این سگ را از نزدیک تحت نظر دارد و نمونه‌گیری‌های بیش‌تری انجام خواهد داد تا مشخص شود که آیا واقعاً آلوده به ویروس کرونا است یا آن که دهان و بینی این سگ از محیط اطراف آلوده شده است.»

اگر این سگ به راستی به ویروس کرونا مبتلا باشد، نخستین مورد انتقال بیماری از انسان به حیوان خواهد بود.

سازمان ای‌اف‌سی‌دی به بیماران مبتلا به ویروس کرونا که حیوان خانگی دارند، توصیه کرده است که برای قرنطینه کردن حیوان خانگی‌شان با این سازمان تماس بگیرند.

حیوانات خانگی متعلق به  بیماران را به مراکز اختصاصی تحت نظارت دام‌پزشکی تحویل می‌دهند و ۱۴ روز در آن‌ جا می‌مانند.

از زمانی که شیوع بیماری کرونا آغاز شد، برخی از دارندگان حیوانات خانگی مثل سگ و گربه، از ترس آن که مبادا حیوانات‌شان به ویروس کرونا آلوده شوند، به منظور احتیاط و حفاظت از آن‌ها برای‌شان ماسک درست کرده‌اند.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد ویروس کرونا از حیوانات خانگی به انسان انتقال می‌یابد.

بیش از ۸۳ هزار بیمار مبتلا به ویروس کرونا در ۵۷ کشور جهان شناسایی شده‌اند و ۲۸۰۰ نفر بر اثر ابتلا به این ویروس که به‌شدت مسری است، جان خود را از دست داده‌اند.
توسط
انتخاب شده توسط
0 امتیاز

پاسخ

دکتر علیرضا باغستانی عضو انجمن دامپزشکی ایران درباره ی احتمال ابتلا به کرونا بر اثر تماس با حیوانات خانگی و غیر خانگی به خبرنگار در تهران گفت: در سطح شهر ما بنر ها و تابلو هایی را مشاهده میکنیم که برای تماس غیر حفاظت شده با حیوانات خانگی و غیر خانگی به شهروندان هشدار می دهد، این موضوع اساس علمی دقیقی ندارد، چگونه حیوانی که به طور کامل در خانه زندگی می کند و با محیط بیرون ارتباطی ندارد پیش از انسانی که از خانه خارج می شود احتمال آلودگی دارد، تنها در یک حالت این احتمال وجود دارد که آن هم مبتلا شدن حیوان از طریق صاحب خود است، در این صورت هم تماس حفاظت شده مفهوم چندانی ندارد و در صورت ابتلای صاحب حیوان، احتمال ابتلای حیوان هم وجود دارد که اجتناب ناپذیر است.
توسط
0 امتیاز

پاسخ

سلام دکتر من میخوام از شما یک سوال بپرسم من یک جفت مرغ وخروس مینیاتوری دارم تو جعبه موتور اسانسور نکه داری میکنم و بیرون کذاشتم توجعبه توی دستشوی از اون به من کرونا منتقل می شود
توسط
0 امتیاز

پاسخ

من باید هر چند وقت باید جا شون رو ضدعفونی کنم
توسط
0 امتیاز

پاسخ

پنج‌شنبه گذشته در خبرها آمده بود که نتیجه آزمایش سگی خانگی در هنگ‌کنگ «مثبت ضعیف» شده و به قرنطینه فرستاده شده است.

سازمان کشاورزی، ماهیگیری و حفاظت(ای‌اف‌سی‌دی) هنگ‌کنگ، تایید کرد آزمایش‌های مکرر روی سگ مذکور نشان داده که «اندکی» دارای ویروس کرونا است و احتمالاً موردی از انتقال ویروس از انسان به حیوان رخ داده است.

هنوز هیچ نشانه‌ای از بیماری در این سگ نژاد پومرانیا مشاهده نشده اما ابتلای صاحب آن به کووید ۱۹ محرز شده است.

شمار مبتلایان به کرونا در بریتانیا به ۸۷ نفر افزایش یافته است در حالی که این ویروس در سراسر جهان ۹۵۳۰۰ نفر را مبتلا کرده و جان بیش از ۳۲۰۰ نفر را گرفته است.

اکنون دارندگان حیوانات خانگی دچار نگرانی فزاینده‌ای شده‌اند که مبادا این بیماری از حیوان خانگی‌شان به آنها انتقال یابد اما آیا از لحاظ علمی چنین چیزی ممکن است؟ آیا ویروس کرونا از حیوان خانگی به انسان انتقال می‌یابد؟

طبق اعلام چندین مرجع جهانی بهداشت، هنوز شواهدی وجود ندارد که نشان دهد حیوانات خانگی ویروس کرونا را انتقال می‌دهند یا اساساً مثل انسان به آن مبتلا می‌شوند.

سازمان بهداشت جهانی حیوانات اعلام کرده است: «توجیهی ندارد که حیوانات خانگی را با انجام اقداماتی به زحمت بیاندازیم.»

مرکز مهار و جلوگیری بیماری‌ها نیز اعلام کرد: «دلیلی ندارد که فکر کنیم حیوانات و از جمله حیوانات خانگی ایالات متحده منشاء ابتلا به این ویروس جدید باشند.»

این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی هم اعلام کرده است: «در حال حاضر، هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد حیوانات خانگی  مثل سگ یا گربه هم به این ویروس جدید مبتلا می‌شوند.»

ریموند ر.ر. رولاند، دامپزشک متخصص ویروس‌های خوکی دانشگاه ایالتی کانزاس می‌گوید: «در آزمایش خوک‌ها نیز نتیجه «مثبت ضعیف» به کرات رخ می‌دهد و می‌تواند کسب‌وکار پرورش‌دهندگان خوک را به خطر اندازد.» او به نیویورک تایمز گفت: «می‌دانید به آنها چه می‌گویم؟ می‌گویم باید صبر کرد و دید.»

او می‌گوید حتی اگر این سگ پومرانیا اندکی هم بیمار باشد « به معنای آن نیست که حیوانات آن قدر مبتلا بشوند که ویروس را انتقال دهند.»

«این سگ فقط میزبان این بیماری است نه حالش بد می‌شود و نه حیوانات دیگر یا انسان‌ها را مبتلا می‌کند.»

آیا باید رفتار خود با حیوانات خانگی را تغییر دهیم؟

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: «خوب است پس از تماس با حیوانات خانگی با آب و صابون دست‌ها را بشوییم.» با این کار از خود در مقابل باکتری‌های مشترک میان انسان و حیوان مانند «اشرشیا کولی» و «سالمونلا» محافظت می‌کنیم.

توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی برای حفاظت در برابر ابتلا به ویروس کرونا از قرار زیر است:
- وقتی عطسه می‌کنید جلو بینی و دهان‌تان را با دستمال یا بازوی‌تان بپوشانید.
- دستمال آلوده را بلافاصله درون زباله‌دان دردار بیاندازید
- پس از این کار و زود به زود دست‌ها را با صابون یا مواد ضدعفونی‌کننده بشویید.
- از افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند دست کم یک متر فاصله بگیرید.
توسط
به وبسایت پرسش پاسخ خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از دیگر کاربران این مجموعه.